TRUSTNET
ul. Partyzantów 1/3
42-200 Częstochowa www.trustnet.pl
Propagacja
Feliks SP9CAM SK
Przykra wiadomość dla naszego środowiska krótkofalowców częstochowskich:
Nie żyje Feliks SP9CAM. Dobry człowiek i krótkofalowiec, życzliwy i pomagający wszystkim którzy tej pomocy potrzebowali. W wieku 84 lat przegrał z Covidem. Pogrzeb odbędzie się w Truskolasach w środę 07.04 o godzinie 13.00.
Odpoczywaj Felku w pokoju. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało.
Wiadomość na PKI opublikował kol. SP7SZN
Przekazujemy wyrazy współczucia rodzinie i przyjaciołom ŚP Feliksa.
Kwiecień tóż tóż więc czas rozpocząć przygotowania do SP DX Contestu. W tym roku zawody rozpoczynają się w sobotę 03.04.2021 o godzinie 15 UTC i trwają 24 godziny do 15 UTC w niedzielę. Stacje pracujące z Polski nawiązują łączności tylko ze stacjami spoza SP. Koledzy pracujący z terenu Polski nie powinni podczas zawodów wołać stacji krajowych, gdyż takich łączności nie zalicza się uczestnikom.
Podajemy raport i skrót województwa (dla śląskiego G).
Szczegóły zawodów w regulaminie.
SP DX Contest to jak zwykle okazja do zrobienia ciekawych łączności. Wszyscy zagraniczni uczestnicy zawodów szukają tylko stacji z Polski.
W tym roku jest parę zmian regulaminowych a najważniejsza to skrócenie terminu wysyłki do 2-ch tygodni oraz zmiana sposobu wysyłania logów spowodowaną automatyzacją obsługi logów przez ROBOTA programowego
14. DZIENNIKI: Logi elektroniczne w formacie Cabrillo należy wysyłać wyłącznie poprzez stronę spdxcontest.pzk.org.pl. Logi wysyłane e-mail nie są akceptowane. Logi należy wysłać nie później niż 2 tygodnie od zakończenia zawodów (do 18.04.2021) Instrukcja dotycząca wysyłki logów znajduje się w dziale Download.
Chociaż tegoroczne zawody przypadają na okres Świąt Wielkanocnych to warto choćby chwilę poświęcić na udział by nasze sztandarowe zawody mające wieloletnią tradycję i renomę nie straciły na atrakcyjności w świecie krótkofalarskim.
Z przykrością informuję, że mój wuj Wiesław Wojtasiński SP5ICQ odszedł 25. grudnia 2020r. do krainy wiecznych DX-ów.
Urodził się i był związany z Częstochową. Los umieścił go w stolicy, gdzie mieszkał do końca swoich dni.
Jego prochy zostaną złożone na Cmentarzu komunalnym w Częstochowie, po mszy, która odbędzie się w kaplicy przy ww. cmentarzu, o godzinie 10:00 w dniu 30 grudnia br.
Wojtek SP9JMW
Wyrazy żalu i współczucia dla rodziny składają wszyscy krótkofalowcy.
·SP9CLU dnia 28 grudzień 2020 ·
Kategoria: SK · 0 komentarzy · 775 czytań
·
FT8 - Synchronizacja czasu
Emisja FT8 na dobre przyjęła się w naszym hobby i cieszy się rosnącą popularnością.
Jednym z częstych problemów jaki napotykają koledzy, szczególnie użytkownicy starszych komputerów, jest synchronizacja czasu. Już kilku sekund różnicy w ustawieniach zegara naszego komputera może skutkować brakiem odpowiedzi na CQ czy ignorowaniem naszych prób nawiązania łączności.
Aby umożliwić szybkie sprawdzenie naszego zegara dodałem po prawej stronie na dole panel Czas w Częstochowie. W panelu jest wyświetlany czas lokalny i czas UTC.
Dodatkowo klikając na link UTC / test zostaniemy przeniesieni na stronę Time.is, która pokaże nam aktualny czas oraz różnicę w stosunku do czasu na naszym komputerze.
W Internecie można znaleźć kilka "lekkich" programów, które będą na bieżąco korygować czas naszego komputera.
Więcej informacji na ten temat i o FT8 znajdziecie w Przewodniku pracy w FT8 autorstwa Garego Hinsona ZL2IFB, w tłumaczeniu naszego kolegi Ryszarda SP9GR. Przewodnik jest do pobrania w Download - Przewodnik.
Po wielu godzinach spędzonych na czytaniu i analizowaniu starych materiałów o krótkofalarstwie, Kolega Darek SP9XW przygotował ciekawą broszurę pod tytułem "Historia Krótkofalarstwa Ziemi Częstochowskiej".
Darek zbierał informacje przez kilka aby w końcu opublikować pierwszą wersję skryptu, który można pobrać w dziale Downloads lub klikając na link - Broszura.
Jak sam pisze we wstępie, będzie chciał uzupełniać dzieje krótkofalarstwa w Częstochowie i okolicach o nowe opisy i życiorysy. Liczy również na pomoc i wparcie kolegów, którzy mogą podzielić się ciekawymi materiałami i informacjami.
Dziękujemy Darkowi SP9XW za kawał dobre roboty i życzymy dalszej wytrwałości w zbieraniu materiałów!
Z przykrością informujemy, że kolega Janusz SQ9ITR odszedł w dn. 24.11.2020r. do krainy wiecznych DX-ów.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 2. grudnia 2020r. (środa) o godz. 13:00 w Kościele Parafialnym p/w św. Józefa Robotnika, ul. Okrzei w Częstochowie (dzielnica Raków).
sobota 28-XI-2020 UTC 00:00:00 do niedziela 29-XI-2020 UTC 23:59:59
Życzymy udanych startów i dużej frajdy dla miłośników CW.
Regulamin na stronie organizatora
Wstępne wyniki przed weryfikacją zgłoszone przez uczestników są na stronie Raw Scores Before Checking
Na stronie organizatora (kliknij napis obok) są wyniki ubiegłorocznych zawodów CQWW-2019.
Przykładowe certyfikaty stacji z Częstochowy w załączeniu poniżej:
Pojawiły się wyniki IARU HF 2020: Zespół SN0HQ zdobył 3-cie miejsce na Świecie za DA0HQ i TM0HQ.
Za nami konkurenci OL0HA, S50HQ, EF4HQ i inni... Serdeczne podziękowania dla wszystkich stacji SP, które przyczyniły się do tego sukcesu!
W sobotę/niedzielę 11/12 lipca od godziny 12:00 UTC (14:00 MEZ) odbyły się światowe mistrzostwa organizacji i krótkofalowców z całego świata
IARU HF Championship.
Są to zawody międzynarodowe, w których uczestniczą oficjalne reprezentacje poszczególnych krajów. Polskę reprezentowała jak zwykle stacja PZK pod znakiem
SN0HQ
i liczyła się będzie aktywność oraz łączności ze wszystkimi krótkofalowcami z SP. Każda łączność z SP dała 1 punkt*mnożnik i chodziło oczywiście o nawiązanie, jak największej liczby QSO, szczególnie ze stacjami HQ.
Każda łączność z SN0HQ to ogromny wkład w miejscenaszej drużyny .
Wszystkim Koleżankom i Kolegom, którzy brali udział i obdarzyli nas punktami serdecznie dziękuję w imieniu Zespołu SN0HQ i swoim własnym SP9GR.
W związku z planowaną na dzień 9 maja 2020 r., ale z wiadomych przyczyn odwołaną, XVIII Pielgrzymką Krótkofalowców na Jasną Górę pragniemy poinformować, że w dniu tym dla zapewnienia jednak ciągłości naszych Pielgrzymek spotkaliśmy się w gronie organizatorów o godz. 11.00 w pobliżu Domu Pielgrzyma przy kamiennych stołach.
Obecni byli:
-Hieronim SP9HLP
-Ryszard SP9GR
-Dariusz SP9CLU
-Zdzisław SP9GPW
-Bohdan SP9VJ z XYL Bożeną
Po koleżeńskiej około trzykwadransowej pogawędce udaliśmy się do Kaplicy NMP na Jasnej Górze.
Tam uczestniczyliśmy we mszy świętej o godz. 12.30, którą celebrował Ojciec Hieronim SP9HLP, w głównej intencji uczestników naszych pielgrzymek tak dotychczasowych jak i tych, którzy uczestniczyliby w tym roku a także wszystkich krótkofalowców, wspominając szczególnie krótkofalowców, którzy od nas odeszli.
W homilii Hieronim nawiązał krótko do historii pierwszej pielgrzymki jak i odbytych pozostałych a także do ważnej roli, jaką krótkofalowcy wypełniają na co dzień poza uprawianiem naszego hobby dla społeczeństwa oraz, że tak wielu z nas dziękując Panu Bogu za dary, które otrzymujemy na co dzień uczestniczy w wielu corocznych duchowych spotkaniach, w tym w naszych pielgrzymkowych na Jasną Górę.
Po mszy świętej jeszcze parę słów i po pożegnaniach udaliśmy się do swoich QRA.
W godzinach popołudniowych z kilkoma kolegami spotkaliśmy się radiowo w pasmie 80 metrów.
Następnie Ireneusz SP8DWI poprowadził „wirtualną, radiową Pielgrzymkę”.
W Pielgrzymce tej uczestniczyli: Janek OK2BIQ, Mariusz SP9AMH, Darek SQ5SCZ, Zygmunt SP5AYY, Kazik SP8GKE, Andrzej SP3FCO, Leszek SQ9MDF/p, Wojtek SP9OYI, Jurek SP9CUA, Janek SP5 FHF, Michał SQ2KLZ/p, Karol SP5AKP, Zbyszek SP9IEK, Stanisław SP8EEX, Piotr OM3LK, Maciek SO5MAX, Grzegorz SP5APM/p, Piotr SQ3LVG, Tomek SP7V, Patryk SP9AGP, Piotr SO5U, Adam SP5GIH, Tomek SP3OCJ, Tadeusz SP7UZ, Marek SP5HOC, Włodek UR5XBH, Gustaw SP9UVG, Leszek SQ9MDF/p, Alek SP9ZEW, Adam SP4CUF, Janek SP6TGI.
Wielkie Wam dzięki koledzy za uczestnictwo w tej historycznej Pielgrzymce. W tym trudnym dla nas czasie pokazaliśmy, że jesteśmy i działamy.
Niech Pan Bóg Wam błogosławi w codziennościach życia.
Mamy nadzieję, że nie będzie przeszkód i w przyszłym roku spotkamy się w druga sobotę maja na XIX Pielgrzymce Krótkofalowców na Jasną Górę.
W imieniu organizatorów z koleżeńskimi pozdrowieniami
W dziale Download dostępne jest do pobranie w postaci pliku PDF tłumaczenie instrukcji:
N1MM Logger+ Podręcznik - obsługa Emisje cyfrowe
Tłumaczenie dotyczy obszernego rozdziału (120 str. A4) z oryginalnego podręcznika popularnego programu logującego zawody N1MM Logger+ wg. stanu na 20-04-2020 r.
Opracowanie zawiera opisy procedur instalowania, konfiguracji i uruchamiania emisji cyfrowych w środowisku loggera N1MM+.
Pomimo, że główny nacisk położono na najpopularniejszej w zawodach emisji cyfrowej jaką jest RTTY, można naleźć również wskazówki, jak uruchomić inne emisje cyfrowe np. PSK do pracy w zawodach.
Adres linku
(3.236.27.143) Wszystkich nowych użytkowników, zapraszamy do rejestracji w panelu Logowanie. Więcej szczegółów jest TUTAJ. W przypadku problemów prosimy o kontakt na adres: infosp9kaj.com
Kontakt na paśmie
Częstotliwości lokalne:
Direct 2m - 145.300
Direct 70cm - 434.475
Przemienniki:
SR9J - FM 2m
- 145.787,5 *
* ton - 123 Hz