19 Sierpień 2022 08:05:10
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Download
· Pytania i odpowiedzi
· Forum
· Kontakt
· Katalog linków
· Galeria
· Szukaj
Aktualnie online
· Gości online: 1
· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 109
· Najnowszy użytkownik: SP0085CZ
Ostatnie artykuły
· test
· Pytania do testów na...
· Świadectwa operatora...
· Krajowa Tablica Prze...
· Krótkofalowcy Często...
Ostatnio Widziani
SP9QZL 1 tydzień
SN9C 2 tygodni
SQ9QS 7 tygodni
sp9aae16 tygodni
sp9aki16 tygodni
SP9FOW20 tygodni
SP0085CZ21 tygodni
sn0hq34 tygodni
SP9VJ69 tygodni
SQ8BRZ75 tygodni
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Nasi partnerzy
Partnerzy techniczni strony

TRUSTNET
ul. Partyzantów 1/3
42-200 Częstochowa
www.trustnet.pl

GoGetSSL Site Seal
Pogoda
Częstochowa www booked net
+C

Max.: +

Min.: 0°

Pn, 21.12.2020
Pytania i odpowiedzi: Przełącznik Nadawanie/Odbiór Ameritron QSK-5
Pytania i odpowiedzi >Przełącznik Nadawanie/Odbiór Ameritron QSK-5
00. Wprowadzenie01. Instrukcja użytkownika str.101.1. WYMAGANIA DO WZMACNIACZA:01.2. WYMAGANIA DO ANTENY:
01.3 WYMAGANIA DO TRANSCEIVERA:02 Opis panelu tylnego05. Czasy obwodu kluczowania (str. 5)06. Praca płyty QSK (str. 6)
00. Wprowadzenie
Niniejszy temat FAQ jest tłumaczeniem fragmentów instrukcji użytkownika "2.5 KW QSK T/R SWITCH - MODEL QSK-5 - AMERITRON (copyright)"
Do góry
01. Instrukcja użytkownika str.1
Ameritron QSK-5 jest przełącznikiem zawierającym QSK, który przystosowuje wzmacniacze bez QSK do pełnej pracy w trybie break-in (BK-IN).
QSK-5 mieści się w ekranowanej dla w.cz. obudowie i pracuje przy napięciu sieci zasilającej 120Vac (QSK-5X pracuje przy 200-240V).
Podłączenia interfejsu są wykonane na tylnym panelu poprzez cztery standardowe foniczne gniazdka dla sterowania i cztery podłączenia SO-239 dla w.cz.
QSK-5 będzie wytrzymywał 2000 watów nośnej na CW i 2500 watów w szczycie na SSB przy normalnej amatorskiej obsłudze kiedy obciążenie ma niski SWR.
Opcjonalny wentylator jest wymagany dla emisji z ciągłą nośną takich jak RTTY i Packet przy poziomach przekraczających 750 watów.

Nie są wymagane wewnętrzne modyfikacje wzmacniaczy liniowych , które używają mniej niż 25V w gniazdku "kluczującym" o dodatniej polaryzacji.

Dla zapewnienia poprawnej pracy QSK-5 muszą być spełnione następujące wymagania przez wyposażenie stacji (wzmacniacz, antena, transceiver):
 • WYMAGANIA DO WZMACNIACZA
 • WYMAGANIA DO ANTENY
 • WYMAGANIA DO TRANSCEIVERA

 • Do góry
  01.1. WYMAGANIA DO WZMACNIACZA:
  Ameritron QSK-5 (QSK-5X) jest kompatybilny ze wszystkimi wzmacniaczami na KF firmy Ameritron.
  Napięcie kluczujace wzmacniacza użytego z QSK-5 musi być o polaryzacji dodatniej i poniżej 25V. Większość popularnych wzmacniaczy spełnia ten wymóg.
  QSK-5 został zaprojektowany do użycia z pełnym limitem amatorskich wzmacniaczy i będzie bezpiecznie przenosił moc do poziomu 2000 watów na CW, 2500 watów w szczycie PEP na SSB. Dla SSTV, RTTY i PACKET wskaźnik dla QSK-5 jest 750 watów średniej mocy przy cyklu obciążenia 5 minutowego załączenia i 2 minutowego wyłączenia bez wentylatora chłodzącego. Z zainstalowanym opcjonalnym wentylatorem chłodzącym znamionowa moc wyjściowa wzmacniacza w trybach (modulacjach) o wyższym cyklu obciążenia może być powiększona do 1500 Watów.
  Do góry
  01.2. WYMAGANIA DO ANTENY:
  Jeżeli QSK-5 pracuje przy pełnej wydajności SWR anteny musi być niski.
  Aby obliczyć bezpieczną moc jaką jest zdolny przenieść QSK-5 użyj następujących formuł:
  2800 podzielone przez SWR dla SSB i trybów o wysokim piku do średniej mocy.
  2250 podzielone przez SWR dla CW i trybów o wysokiej średniej do mocy szczytowej.
  1800 podzielony przez SWR dla RTTY i innych o wysokim cyklu obciążenia, trybów o wysokiej średniej mocy.

  NIGDY NIE PRZEKRACZAJ 2000 WATÓW NA CW, 2500 WATÓW NA SSB LUB 1500 WATÓW NA RTTY.  Poniżej jest kilka typowych wartości SWR i znamionowej mocy:
  SWRSSBCWRTTY
  1.0:12500W2000W1500W
  1.5:11875W1500W1200W
  2.0:11400W1125W900W
  3.0:1950W750W600W

  Do góry
  01.3 WYMAGANIA DO TRANSCEIVERA:
  Wewnętrzne przekaźniki QSK-5 omijają QSK-5 kiedy jest on wyłączony lub jeżeli transmisja nie była realizowana w ciągu poprzednich 3 sekund.
  Ta właściwość omijania QSK-5 daje możliwość usunięcia QSK-5 z obwodu dla strojenia, normalnej pracy VOX i w innych przypadkach kiedy QSK nie jest pożądane.
  Umożliwia to również wzmacniaczowi posiadanie okresu studzenia pomiędzy nadawaniem. Fabryczne okablowanie QSK-5 daje użytkownikowi elastyczność wyboru transceivera i umożliwia dostosowanie QSK-5 do potrzeb prawie każdego z zastosowań.
  Do góry
  02 Opis panelu tylnego
  POŁĄCZENIA W. CZ. (RF)

  AMP OUT: To złącze SO-239 powinno być podłączone do wyjścia RF wzmacniacza krótkim dobrej jakości kablem koncentrycznym. Jest to również jedno z miejsc do umieszczenia dolnoprzepustowego filtru TVI.

  ANTENNA: To złącze SO-239 podłącz do stacyjnego watomierza. Przełącznik anten, skrzynka strojeniowa lub antena musi być za watomierzem. To złącze powinno mieć podłączony tu kabel, który oryginalnie był podłączony do wyjścia wzmacniacza. To jest inne miejsce gdzie można umieścić filtr TVI.

  XCVR OUT To złącze SO-239 podłącz do złącza antenowego transceivera. Jest to kabel, który szedł do złącza wejściowego wzmacniacza.

  AMP IN To złącze SO-239 podłącz do wejściowego złącza wzmacniacza.

  GNIAZDA STERUJĄCE

  AUX: To foniczne gniazdo jest fabrycznie podłączone do wyjścia typu otwarty kolektor które przekazuje sygnał KEY 2. Jednym z powszechnych zastosowań tego gniazda będzie podłączenie wyjścia hand-shake do transceivera.

  KEY 2: OSTRZEŻENIE: NIGDY nie podłączaj żadnego obwodu pomiędzy to gniazdo a linię wyjściową QSK transceivera! To gniazdo foniczne podłącz do wejścia tablicy QSK. Na tym gnieździe jest około 5 Vdc i dostarcza 1 mA prądu do obudowy (uziemienia) w stanie niskim. Jest to gniazdo, które musi być utrzymane w stanie niskim (poniżej 2 V) aby ustawić przełącznik QSK w tryb nadawania podczas pracy BREAK-IN. Zwłoka czasowa od momentu kluczowania tego gniazda do podania w.cz. (RF) musi być co najmniej 1ms aby zabezpieczyć przed obcięciem przedniej krawędzi kształtu fali. Zwolnienie musi nastąpić w punkcie lub poza nim w którym wyjście w.cz. spadnie do zera. Pełny powrót do trybu odbioru nastąpi po mniej niż 1 ms po przejściu tego złącza do poziomu wysokiego.

  KEY 1: To gniazdo połączyć do przekaźnika VOX lub linii QSK transceivera lub jeśli potrzeba do innego punktu.
  Gniazdo to będzie przekazywać pełne napięcie i prąd przekaźnika wzmacniacza do transceivera podczas pierwszych 10 ms zamknięcia. Po 10ms podawania utrzymywany prąd obniży się do 10mA. Gniazdo to aktywuje wewnętrzny przekaźnik wzmacniacza poprzez gniazdo AMP RELAY nawet jeżeli przełącznik QSK jest wyłączony. Gniazdo to nie ma zwłoki na początku nadawania. Utrzymuje ono załączony wzmacniacz przez 3 sek po zwolnieniu tylko kiedy jest załączone zasilanie QSK.

  AMP RELAY Tą linię podłącz do gniazda kluczującego wzmacniacza (przekaźnika). Linia ta przenosi bezpiecznie do 1A przy 25V. Linia ta nie ma zwłoki kiedy jest aktywowana przez podanie linii KEY 1 do masy (ziemi), ma 1ms zwłoki kiedy jest aktywowana przez linię KEY 2. Kiedy przełącznik QSK jest wyłączony (pominięty) wzmacniacz będzie kluczowany tym gniazdem kiedy KEY 1 będzie połączona do masy.
  Kiedy przełącznik QSK jest aktywny gniazdo to ma 3s zwłokę zwalniania aby zabezpieczyć wewnętrzny przekaźnik wzmacniacza przed drganiem i zniekształceniem sygnału podczas pracy QSK. Trzy sekundowe podtrzymanie opóźnienia jest usuwane kiedy przełącznik QSK jest wyłączony. Schemat okablowania pokazuje rys. 2. Obwody te obejmują prawie każdą aplikację jaką będzie potrzebował użytkownik.

  Instalacja opcjonalnego wentylatora Niewielka ilość nawiewu jest potrzebna do chłodzenia diód PIN podczas pracy dużą mocą z dużym cyklem obciążenia. Ameritron oferuje zestaw wentylatora oznaczonego numerem CF5, który zawiera instrukcję i wszystkie elementy (sprzęty). Zestaw ten normalnie nie jest potrzebny za wyjątkiem pracy RTTY lub innymi emisjami z ciągłą falą nośną przekraczająca 5 minut załączenia na 2 minutowy okres wyłączenia z 50% obciążenie RTTY pokazanym na str. 1.
  Do góry
  05. Czasy obwodu kluczowania (str. 5)
  Czasy obwodu kluczowania transceivera są bardzo ważne dla każdego przełącznika QSK.
  Transceiver MUSI mieć właściwą sekwencję linii wyjściowych QSK i RF (w.cz.)
  Aby linia QSK transceivera mogła współpracować z przełącznikiem QSK musi przejść w stan niski PRZED pokazaniem się W.CZ. na wyjściowym złączy RF i zwolnić PO osiągnięciu zera przez obwiednię W.CZ. Niektóre transceivery nie spełniają tego wymagania pomimo, że reklamowane są jako transceivery QSK.
  Nie ma sposobu całkowitego skorygowania tego problemu bez modyfikacji transceivera.
  Jednym ze wskazań nieprawidłowego ustawienia czasu jest błyskanie lub uszkodzenie lamp zabezpieczających LP1 i LP2. Lampy te zabezpieczają transceiver przed uszkodzeniem diod odbioru. Uszkodzenie jakiegokolwiek komponentu, który spowoduje przewodzenie diod odbiorczych podczas okresu w którym przewodzą diody nadawania będzie skutkować bezpośrednim podłączeniem wyjścia wzmacniacza do wejścia. Może to skutkować oscylacjami, które mogą spowodować uszkodzenie transceivera.
  NIGDY NIE USUWAJ ANI NIE POZBYWAJ SIE TYCH LAMP.
  Mogą one zostać uszkodzone jedynie jezeli jest problem z synchronizacją czasów lub problem z komponentami. Jeżeli usuniesz le lampki transceiver może zostać uszkodzony.

  Jeżeli lampki błyskają lub ulegną uszkodzeniu można wykonać prosty test wysyłając z klucza łańcuch bardzo wolnych kresek . Powoli podnosząc moc transceivera aż do momentu, gdy zaczną błyskać lampki. Jeżeli lampki błyskają na początku lub na końcu każdej kreski synchronizacja czasu linii QSK z radia jest wadliwa. Jeżeli lampki świecą przez cały czas kreski linia QSK powinna być rozłączona a gniazdo Key 2 przełącznika QSK powinno zostać podłączone do masy. Jeżeli lampki nadal świecą wówczas występuje problem z przełącznikiem QSK.
  Jeżeli lampki nie świecą problem jest w radiu lub podłączeniu do radia.

  Jednym ze wskazań niewłaściwej synchronizacji czasowej jest generowanie klików lub 'obcinanie' rozpoczynającego lub kończącego skraju sygnału. Wskazuje to na występowanie tzw. gorącego przełączania. Jest to dokładnie problem synchronizacji czasów.

  Synchronizacja może być zmierzona na dwukanałowym oscyloskopie. Wejście wyzwalania powinno być podłączone do wyjścia linii QSK transceivera (linie z otwartym kolektorem będą potrzebować rezystora podającego napięcie +12V) a wyjście w.cz. RF na innym kanale. W.cz nie może się pokazać dopóki nie minie co najmniej pół milisekundy po obniżeniu do niskiego poziomu linii QSK. Wyjście linii QSK transceivera nie może przejść w stan wysoki dopóki obwiednia w.cz nie spadnie do zera.
  Do góry
  06. Praca płyty QSK (str. 6)
  Przy odbiorze płyta QSK działa następująco:
  Kiedy końcówka D jest w stanie wysokim, rezystory R10 i R16 polaryzują Q5 w stan przewodzenia. Utrzymuje to kolektor Q5 poniżej 3V. IC1A i B są spolaryzowane na 50% napięcia zasilania z wejsciem ustawionym tak że IC1B jest w tym trybie załączony. IC1B załącza Q4 i to powoduje spolaryzowanie Q3 do stanu niskiego usuwając wysokie napięcie z diod odbioru (D2, 3, 4 i 11) i uziemiając złącze w L6. Umożliwia to przejście 12 V poprzez łańcuch diodowy od L5 i L7 do wspólnego punktu katod w L6. Powoduje to załączenie diod odbioru. R17 i C19 kontrolują opóźnienie czasowe załączenia diod odbioru zapewniając diodom nadawania czas na wyłączenie przed załączeniem diod odbioru.

  IC1A będzie wyłączony kiedy końcówka D jest w stanie wysokim i Q2 nie będzie przewodził. Umożliwia to Q1 spolaryzowanie przez R5 i przeciągnięcie L2 w górę do 400 V. Napięcie to odcina najpierw D1 i wówczas D10, 9, 8 i 7. Rozłącza to wejście wzmacniacza przed odłączeniem jego wyjścia.

  Przy nadawaniu obwód działa następująco:
  Punk D utrzymywany jest poniżej 2 V. usuwa to polaryzację na Q5 i umożliwia kolektorowi przejście w stan wysoki. IC1A załącza się z niewielkim opóźnieniem spowodowanym czasem ładowania R18 i C20. Q2 załącza się i rozładowuje łańcuch diody nadawania D5. Q1 jest zmuszony do wyłączenia przez usunięcie polaryzacji bazy przez Q2. 12 V zasilanie przedostaje się od R27 poprzez łańcuch diod do Q2. Ustawia to diody nadawania w stan przewodzenia poprzez spolaryzowanie ich prądem przewodzenia około 600 mA.

  Diody odbioru są odłączone kiedy napięcie kolektora Q5 ładuje szybko C19 poprzez D13. Wyłącza to IC1B oraz wyłącza Q4. Umożliwia to R6 podanie na bazę Q3 wysokiego napięcia i napięcie na emiterze Q3 gwałtownie przełącza centralny węzeł diod odbioru odłączając je przez zastosowanie dodatniej polaryzacji 380 V do L6.

  Dzielnik napięcia R8 i R12 umożliwia IC1C porównanie statusu polaryzacji diod odbioru do napięcia uzyskanego poprzez R11 z łańcucha diod nadawania. Jeżeli łańcuch diod nadawania jest wyłączony i łańcuch diod odbioru jest załączony, wyjście IC1C będzie w stanie niskim a Q6 i Q7 będą wyłączone.
  Kiedy łańcuch diod nadawania jest załączony i łańcuch diod odbioru jest wyłączony to Q6 i Q7 są spolaryzowane w stan przewodzenia.
  Q7 może być użyty do przełączania polaryzacji we wzmacniaczu. Źródło (końcówka J ) musi być w granicach 3 V do masy a dren (końcówka I) musi być poniżej 25 V dodatniego napięcia. FET będzie przenosił bezpiecznie prąd 2 A.

  Q6 może być użyty do przeciągnięcia do masy prądu 100 mA (końcówka K). Napięcie otwartego obwodu musi być poniżej 25 V i o dodatniej polaryzacji.
  Do góry
  Logowanie
  Nazwa użytkownika

  Hasło  Nie możesz się zalogować?
  Poproś o nowe hasło
  Nowy użytkownik
  (18.208.126.232)
  Wszystkich nowych użytkowników, zapraszamy do rejestracji w panelu Logowanie. Więcej szczegółów jest TUTAJ. W przypadku problemów prosimy o kontakt na adres: infosp9kaj.com
  Kontakt na paśmie
  Częstotliwości lokalne:
  Direct 2m - 145.300
  Direct 70cm - 434.475

  Przemienniki:
  SR9J - FM 2m
  - 145.787,5 *
  * ton - 123 Hz

  SR9CZ - DSTAR 70cm
  - 439.175
  Przydatne linki
  Polski Związek Krótkofalowców - PZK

  Śląski Oddział Terenowy PZK
  - OT-06 PZK
  - OT-06 PZK na Facebook

  Górnośląski Oddział Terenowy PZK - OT-29 PZK

  Częstochowska Grupa Radioamatorska - 36FM

  Urząd Komunikacji Elektronicznej UKE
  - Pozwolenie
  - Wykaz


  DX cluster - DX Summit

  Portal QRZ - QRZ.com

  I.A.R.U. - I.A.R.U.
  Czas w Częstochowie
  Local:

  UTC / test:

  4,060,662 unikalne wizyty