19 Sierpień 2022 06:50:49
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Download
· Pytania i odpowiedzi
· Forum
· Kontakt
· Katalog linków
· Galeria
· Szukaj
Aktualnie online
· Gości online: 1
· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 109
· Najnowszy użytkownik: SP0085CZ
Ostatnie artykuły
· test
· Pytania do testów na...
· Świadectwa operatora...
· Krajowa Tablica Prze...
· Krótkofalowcy Często...
Ostatnio Widziani
SP9QZL 1 tydzień
SN9C 2 tygodni
SQ9QS 7 tygodni
sp9aae16 tygodni
sp9aki16 tygodni
SP9FOW20 tygodni
SP0085CZ21 tygodni
sn0hq34 tygodni
SP9VJ69 tygodni
SQ8BRZ75 tygodni
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Nasi partnerzy
Partnerzy techniczni strony

TRUSTNET
ul. Partyzantów 1/3
42-200 Częstochowa
www.trustnet.pl

GoGetSSL Site Seal
Pogoda
Częstochowa www booked net
+C

Max.: +

Min.: 0°

Pn, 21.12.2020
Pytania i odpowiedzi: Co to jest RBN (Reverse Beacon Network) i jak to działa?
Pytania i odpowiedzi >Co to jest RBN (Reverse Beacon Network) i jak to działa?
00. Witamy w sieci przeciwnej do beaconów RBN! (trochę reklamy od twórców RBN)01. Jak wykorzystać RBN jako DX-cluster?05. Widget lookup ( nacisnij F5- aby odświeżyć)XX. Używanie narzędzia do analizy spotów RBN. Wstępne Info
XX.X Ważna uwaga dotycząca interpretacji danych SNR
00. Witamy w sieci przeciwnej do beaconów RBN! (trochę reklamy od twórców RBN)
Niniejsze informacje zostały zaczerpnięte ze strony http://www.reversebeacon.net/index.php i są w większości cytatami (tłumaczeniem z angielskiego tekstu na wskazanej stronie z apr.2015)
Reverse Beacon Network w skrócie RBN (odwrotna do beakonów sieć) jest rewolucyjna nową ideą.
Zamiast beaconów transmitujących aktywnie sygnały, RBN jest siecią stacji nasłuchujących na pasmach i raportujących, które stacje one słyszą, kiedy i jak dobrze.

Dlaczego powinieneś się tym zająć? Dobrze, aby zacząć możesz zobaczyć otwarcie pasma niemalże w czasie rzeczywistym na animowanej mapie. Możesz wysłać szybkie CQ i zobaczyć, które odwrócone beacony cię słyszą i jak silnie. Wypróbuj to!

Ale rzeczywistym przełomem jest baza uprzednich spotów. Możesz natychmiast odnaleźć, które stacje z podanych państw lub stref były słyszane, w jakim czasie i na jakich częstotliwościach. Możesz zobaczyć kiedy byłeś spotowany, kto cię spotował jak głośny byłeś. Wypróbuj to!

"Ale zaczekaj" jak mówią w reklamie TV, "jest więcej!". Teraz, po raz pierwszy możesz porównać twój sygnał z tymi twoich przyjaciół i konkurentów, w niedawnym czasie jak i historycznie. Jeżeli jesteś ciekaw jak twój sygnał układał się podczas zawodów w ostatni week end, narzędzie do porównywania sygnałów Signal Comparison Tool da ci realne, dane ilościowe. Powiedz mu które stacje chcesz porównać, bazując na słyszanych sygnałach przez podane RBN na określonym pasmie i w określonym czasie a będziesz to miał. Oczywiście, cokolwiek z tego co zobaczysz spodoba ci się jest twoje. Wypróbuj to!

RBN jest uzależnione od stacji dobrowolnie udzielić informacji. Aktualnie mamy parę tuzinów, niektóre aktywne 24/7, inne pojawiają się okazjonalnie. Mamy przyzwoity zakres w Północnej Ameryce i Europie ale możemy zawsze użyć więcej. Wymaga to większych kosztów lub powiązania wyposażenia twojej stacji. Dowiedz się więcej!
Do góry
01. Jak wykorzystać RBN jako DX-cluster?
Za pomocą strony RBN możesz po utworzeniu własnego filtru podglądać bieżące spoty pojawiające się w bazach RBN. Ponieważ spoty pochodzą z automatycznych odczytów przez skimmery to dotyczą one dekodowanych emisji takich jak CW i emisje cyfrowe - tym samym brak spotów od stacji fonicznych.
W filtrze możesz ustawić własne wybory z dostępnego okna dialogowego zarówno w zakresie tego jakie stacje DX station chcesz zobaczyć, od kogo mają być spoty DE station, z jakich pasm band oraz wybrać tryb mode ograniczający spoty do wybranej emisji.
Ustawiając filtr dla DX station i DE station możesz wybrać określony kraj wg listy DXCC lub całą strefę wg ITU lub CQ lub cały kontynent.
Dla ustalenia, który sposób filtrowania ma być zastosowany musisz najpierw kliknąć na przycisku radiowy obok stosownego napisu okreslajacego rodzaj filtru - możesz wybrac tylko jeden z filtrów w danej grupie. Następnie z listy rozwijanej zaznaczasz twój wybór okreslający zakres stqacji które maja być brane pod uwagę przy wyświetlaniu spotów. Z kolumny band wożesz wybrać kilka lub wszystkie (all) pasma które maja być wyświetlane. W kolumnie mode wybierasz tryb (rodzaj emisji) jaki ma być brany pod uwagę przy wyświetlaniu spotów.
I tu Ważna uwaga: im szerszy będzie zakres wybranych spotów tym wiecej i częściej będą się pokazywać na ekranie i może się zdarzyć, że nie będziesz w stanie ich tak szybko śledzić, gdyż w wyniku automatycznego skrolowania (przewijania) ekranu napływające nowe spoty będa powodować znikanie wyświetlonych wcześniej. Z tego względy wybory typu all są nie praktyczne, gdyż dodatkowo spowalniają odświeżanie informacji.
Zauważ, że możesz skorzystać również z gotowych filtrów pasmowych ( w okienku z prawej strony o niebieskim tle) "ready made filters" na wybrane pojedyncze lub pogrupowane pasma i emisje.
Do góry
05. Widget lookup ( nacisnij F5- aby odświeżyć)
Aby sprawdzić aktywność stacji wpisz znak stacji, następnie wybierz opcję "show latest RBN spots for ..."


Do góry
XX. Używanie narzędzia do analizy spotów RBN. Wstępne Info
Używanie narzędzia do analizy spotów RBN
Uwaga: Na ten moment, narzędzie pracuje tylko z przeglądarkami Firefox lub Chrome. Pracujemy (autorzy RBN) nad paroma poważnymi problemami z Internet Explorer.
Krok 1. Wybór daty porównania
Wybierz SNR (stosunek mocy sygnału do mocy szumu) lub Freq (częstotliwość) w zależności jaki wykres chcesz sporządzić. Umieść twój kursor w okienku zaetykietowanym '1. Select a comparison date' (wybierz datę porównania).
Możesz wprowadzić bezpośrednio datę używając formatu MM/DD/YY lub kliknąć na rozwijalny kalendarz, który ukarze się po umieszczeniu kursora w okienku tekstowym daty. Naciśnij [Enter] i przejdź do kroku 2.
W kroku 2 kliknij na kontynent i wybierz stację spotującą Reverse Beacon, której chcesz użyć klikając jej przycisk radiowy. Może być wybrany tylko jeden w danym momencie.
W kroku 3 wprowadź znak stacji (którą chcesz analizować - porównywać) i kliknij przycisk Add (dodaj). Narzędzie analizujące spoty będzie wyświetlać pasmo po pasmie ilekroć stacja ta była spotowana przez wybrany przez ciebie Reverse Beacon. Jeżeli wybrałeś wykreślenie wykresu SNR, oś pionowa będzie wyskalowana w dB, jeżeli częstotliwość wówczas w kHz.
Zauważysz, że punkty są połączone; nie jest zamiarem sugerowanie, że wystąpiły odbierane sygnały pomiędzy spotami. Linie są wstawione jako pomoc w wizualizacji trendu siły sygnału i będą szczególnie pomocne gdy dokonujemy porównania. Zauważ, że ilekroć wystąpi luka godzinna lub większa pomiędzy spotami linie zostaną pominięte.
Dodaj drugi znak stacji a spoty dla tej stacji nałożą się na te dla pierwszej. Możesz dodać tak wiele znaków ile zechcesz, ale grafika stanie się bardzo powolna (pp. zajęta). Możesz również usunąć indywidualny znak (klikając czerwoną ikonkę (X) obok znaku) i jeśli zechcesz zastąpić go innym .
Umieszczenie kursora myszki ponad dowolnym indywidualnym spotem wyświetli SNR (stosunek sygnał szum) i czas spotu. Umieść gdziekolwiek na wykresie kursor, naciśnij i przytrzymaj lewy przycisk myszki następnie przeciągnij go dla zdefiniowania prostokąta. Zwolnij przycisk myszki a wykres przeskaluje się by zawrzeć (pokryć) właśnie obszar tego prostokąta.
Możesz wyczyścić wykres i znaki klikając czerwony X w górnym prawym rogu obszaru wykresu i możesz wydrukować wykres klikając ikonkę wydruku u góry z prawej. Uwaga: Funkcja wydruku jeszcze nie pracuje właściwie.
Przycisk w prawaym górnym rogu wykresu (I) aby wyświetlić niniejszy tekst informacji (pomocy) w języku angielskim.
Do góry
XX.X Ważna uwaga dotycząca interpretacji danych SNR
RBN raportuje raczej SNR (stosunek sygnał do szumu) niż absolutną siłę sygnału ponieważ wyposażenie każdej stacji RBN - anteny i sprzęt odbiorczy - są różne. W dodatku QSB może w znacznym stopniu wpływać na raportowany SNR , nawet jeżeli jest kilka sekund pomiędzy spotami. Wykresy te powinny być odczytywane w całości jako wskaźnik porównywalnej siły sygnałów w dłuższym czasie niż raczej jako podstawę jakiś pojedynczych par punktów danych.
Do góry
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nowy użytkownik
(18.208.126.232)
Wszystkich nowych użytkowników, zapraszamy do rejestracji w panelu Logowanie. Więcej szczegółów jest TUTAJ. W przypadku problemów prosimy o kontakt na adres: infosp9kaj.com
Kontakt na paśmie
Częstotliwości lokalne:
Direct 2m - 145.300
Direct 70cm - 434.475

Przemienniki:
SR9J - FM 2m
- 145.787,5 *
* ton - 123 Hz

SR9CZ - DSTAR 70cm
- 439.175
Przydatne linki
Polski Związek Krótkofalowców - PZK

Śląski Oddział Terenowy PZK
- OT-06 PZK
- OT-06 PZK na Facebook

Górnośląski Oddział Terenowy PZK - OT-29 PZK

Częstochowska Grupa Radioamatorska - 36FM

Urząd Komunikacji Elektronicznej UKE
- Pozwolenie
- Wykaz


DX cluster - DX Summit

Portal QRZ - QRZ.com

I.A.R.U. - I.A.R.U.
Czas w Częstochowie
Local:

UTC / test:

4,060,583 unikalne wizyty