19 Sierpień 2022 07:38:35
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Download
· Pytania i odpowiedzi
· Forum
· Kontakt
· Katalog linków
· Galeria
· Szukaj
Aktualnie online
· Gości online: 1
· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 109
· Najnowszy użytkownik: SP0085CZ
Ostatnie artykuły
· test
· Pytania do testów na...
· Świadectwa operatora...
· Krajowa Tablica Prze...
· Krótkofalowcy Często...
Ostatnio Widziani
SP9QZL 1 tydzień
SN9C 2 tygodni
SQ9QS 7 tygodni
sp9aae16 tygodni
sp9aki16 tygodni
SP9FOW20 tygodni
SP0085CZ21 tygodni
sn0hq34 tygodni
SP9VJ69 tygodni
SQ8BRZ75 tygodni
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Nasi partnerzy
Partnerzy techniczni strony

TRUSTNET
ul. Partyzantów 1/3
42-200 Częstochowa
www.trustnet.pl

GoGetSSL Site Seal
Pogoda
Częstochowa www booked net
+C

Max.: +

Min.: 0°

Pn, 21.12.2020
Pytania i odpowiedzi: N1MM+. 4.6 Inne pytania...
Pytania i odpowiedzi >N1MM+. 4.6 Inne pytania...
0. Tłumaczenie wg SP9GR tematu N1MM+ Inne pytania...01. Jak wykonać plik dla przesłania do LOTW?02. Zalogowałem kilka QSO w złej emisji. Jak je odnaleźć?03. Jak mogę najlepiej wychwycić łączności w tym samym tygodniu?
04. Chcę zaimportować plik ADIF (nie wygenerowany przez logger N1MM), ale ale zauważyłem,że nie importuje wszystkich informacji które potrzebuję lub import jest niewłaściwy. Jaka na to rada?05. Dlaczego wielu ludzi zaleca stosowanie Winkeyer-a z Loggerem N1MM zamiast kluczowania na porcie szeregowy lub równoległym?05. Dlaczego wielu ludzi zaleca stosowanie Winkeyer-a z Loggerem N1MM zamiast kluczowania na porcie szeregowy lub równoległym?06. Nie mogę uzyskać akceptacji - zalogować otrzymanej grupy kontrolne. Co mam zrobić?
07. Dlaczego nie pracuję kluczowanie (lub sterowanie dekodera pasm albo skrzynka SO2R) na porcie równoległym?08. Czy powinienem ustawić swój komputer do logowania na GMT(UTC) czy raczej na czas lokalny?09. Mam przypadkowo zalogowane zawody przy użyciu niewłaściwych wyborów z dialogu Contest Setup. Co mogę zrobić?10. Jak mogę zaimportować mój log zawodów do mojego ogólnego programu logującego.
11. Jak mogę przetransferować pojedyncze zawody z jednej bazy danych do innej?12. Używam adaptera USB-do-serial port COM od sterowania mojego radia ale wyświetlana częstotliwość i sterowanie jest błędne lub w ogóle zatrzymuje się.
0. Tłumaczenie wg SP9GR tematu N1MM+ Inne pytania...
Tłumaczenie z angielskiego oryginalnej strony 4.6 FAQ - Other Questions... wd stanu na Styczeń 2015.
Do góry
01. Jak wykonać plik dla przesłania do LOTW?
Wygeneruj plik ADIF w N1MM+ (File >Export >ADIF) i wówczas przetwórz go programem TQSL. Program ten wygeneruje plik *.TQ8 którego format jest przesyłany do LOTW. Dalsze informacje np na stronie SP DX Clubu.
Do góry
02. Zalogowałem kilka QSO w złej emisji. Jak je odnaleźć?
Dla niektórych typów zawodów jest to pokazane w oknie Log. Jeśli nie jest, kliknij prawym klawiszem myszki w oknie log-u i zaznacz w menu opcję pokaż emisję "Show Mode". Teraz w oknie Log ukaże się dodatkowa kolumna zawierająca emisją. Dla ułatwienia odnalezienia łączności ze źle wpisaną emisją kliknij nagłówek kolumny, aby w twoim logu posortować łączności wg emisji. Jeśli masz już odnalezione i poprawione łączności, kliknij na nagłówku kolumny TS aby przywrócić normalne wyświetlanie uporządkowane wg data/czas i / lub usuń zaznaczenie "Show Mode" w opcji menu spod prawego klawisz dla usunięcia kolumny emisja.
Do góry
03. Jak mogę najlepiej wychwycić łączności w tym samym tygodniu?
Napisane przez Ted-a W4NZ. Jeżeli jest wiele spotkań lub zawodów w których chcę pracować w tym samym tygodniu, tworzę bazę dla dla każdego QSO party lub zawodów. I tu klucz do sprawy nazywam bazę tak jak nazwa QSO party np. CQP.s3db, PAQP.s3db, TnQP.s3db itp.
Wówczas w odpowiedniej bazie buduję tylko jedne zawody w których chce pracować . Czyniąc to, kiedy otworzysz menu, będzie ci się wyświetlać ostatnie 9 zawodów - w tym zawierając bieżące. Na liście zawarte są nazwy baz danych z logami zawodów. Wybierasz po prostu z listingu nazwę bazy danych dla zawodów do których chcesz się przełączyć a właściwy log zostanie załadowany. Wykonanie tego zajmuje parę sekund. Kiedy wybierasz nowe zawody które posiadają swoją własną bazę , automatycznie załadowane są razem z nimi aktualne makra klawiszy funkcyjnych .
Do góry
04. Chcę zaimportować plik ADIF (nie wygenerowany przez logger N1MM), ale ale zauważyłem,że nie importuje wszystkich informacji które potrzebuję lub import jest niewłaściwy. Jaka na to rada?
Rzeczywiście jest wiele wariantów wyprowadzonego pliku ADIF, zależnie od programu logującego. Tutaj podano co zrobić:
Otwórz zawody do których chcesz zaimportować. Teraz zaloguj jedną lub kilka wymyślonych łączności dla zawodów; jeżeli zawody mają różne grupy kontrolne od różnych kategorii stacji (np. HQ stacje w IARU i W/VE lub stacji DX w ARRL 10), zaloguj wymyślone łączności dla każdego typu. Wyeksportuj te łączności do pliku ADIF. Teraz porównaj znaczniki ADIF w twoim pliku z tymi, które chcesz zaimportować. Upewnij się, że znaczniki są takie same jak te wyprowadzone z loggera N1MM. Jeśli nie są, użyj edytora tekstowego by wykonać globalnego wyszukania i zastąpienia aby doprowadzić do zgodności. Upewnij się również czy modyfikatory długości w znacznikach ADIF są właściwe (np w dana, upewnij się, że liczba n jest równa liczbie znaków danej w rekordzie.

Parę rzeczy na które szczególnie warto spojrzeć: Po pierwsze, Logger będzie szukał pól oznaczonych znacznikiem CONTEST_ID aby upewnić się, że log który importujesz jest dla właściwego typu zawodów ( jest to niezbędne by mieć pewność, że informacje wymiany (grupy kontrolne) zostaną zaimportowane do właściwego pola lub pól w bazie danych). Upewnij się, że to pole ukazuje się w tym samym formacie w pliku który importujesz. Po wtóre, dla niektórych zawodów logger N1MM używa pola ADIF nazwanego APP_N1MM_EXCHANGE1 dla części grupy kontrolnej. pole to nie jest eksportowane przez inne programy; będziesz musiał wyliczyć co wchodzi do tego pola i wstawić go do każdego odpowiedniego rekordu w pliku ADIF. W takim przypadku możesz odnaleźć te same dane w dwu polach w pliku ADIF eksportowanym przez Logger. W takim przypadku możesz mieć zdublowane dane w pliku który chcesz zaimportować mogą więc być zaimportowane do obu pól.

Po wykonaniu tego, możesz również usunąć wymyślone łączności z zawodów przed importowaniem zawodów lub możesz usunąć wprowadzone wymyślone zawody i utworzyć nowe puste zawody prawidłowego typu by zaimportować je z pliku ADIF. Po zaimportowaniu pliku, powinieneś przeliczyć wynik zawodów w Loggerze N1MM używając (Tools > Rescore Current Contest).

Baza loggera N1MM nie może zawierać QSO z identycznymi znacznikami czasowymi (tzw timestamp). Dlatego, nie jest możliwe zaimportowanie tego samego pliku ADIF więcej niż jeden raz. Po prostu otwórz inną bazą danych i zawody przed zaimportowaniem.
Do góry
05. Dlaczego wielu ludzi zaleca stosowanie Winkeyer-a z Loggerem N1MM zamiast kluczowania na porcie szeregowy lub równoległym?
Winkeyer zmniejsza obciążenie procesem generowania CW, tak więc stare wolniejsze komputery mogą go używać. Dostarcza on również CW i PTT dla dwóch radii i funkcję PTT dla wszystkich emisji. Ostatecznie z Winkeyer-em możesz przerwać zapamiętane komunikaty makro po prostu przez naciśniecie manipulatora paddle, które jest ogóle też często bezcenne .
Do góry
05. Dlaczego wielu ludzi zaleca stosowanie Winkeyer-a z Loggerem N1MM zamiast kluczowania na porcie szeregowy lub równoległym?
Winkeyer zmniejsza obciążenie procesem generowania CW, tak więc stare wolniejsze komputery mogą go używać. Dostarcza on również CW i PTT dla dwóch radii i funkcję PTT dla wszystkich emisji. Ostatecznie z Winkeyer-em możesz przerwać zapamiętane komunikaty makro po prostu przez naciśniecie manipulatora paddle, które jest ogóle też często bezcenne .
Do góry
06. Nie mogę uzyskać akceptacji - zalogować otrzymanej grupy kontrolne. Co mam zrobić?
Logger N1MM+ sprawdza grupy kontrolne w większości zawodów w stosunku do tego co jest "spodziewane". Jest to podyktowane wymaganiami zawodów - dla przykładu numer seryjny w zawodach takich jak WPX, nie może on zaakceptować liter w polu grupy kontrolnej. W zawodach ze zdefiniowaną listą mnożników mógłbyś używać nieaktualnej list lub inna stacja może wysyłać je nieprawidłowo.
Z drugiej strony, najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl+Alt+Enter, która wymusza na programie zalogowanie odebranej grupy kontrolnej. Ukaże się rozwijalne okno powiadamiania i jeżeli wstawisz do niego coś takiego jak znacznik (flaga) to będziesz mógł łatwo go odnaleźć w po zawodach.
Do góry
07. Dlaczego nie pracuję kluczowanie (lub sterowanie dekodera pasm albo skrzynka SO2R) na porcie równoległym?
Z portami równoległymi jako wyjściowymi, ci z nas którzy wybierają je by kontynuować używanie ich będą często uciekać się do porynkowych kart portów równoległego na komputerach z magistralą PCI i PCIe. Równie często karty te wydają się używać niestandardowej lokalizacji pamięci tak więc jeżeli twój port równoległy nie pracuje musisz sprawdzić to w zarządzaniu urządzeniami (Device Manager) Windows. Odnajdź problem z portem i sprawdź go zakładce Zasoby (Resources). Typowo będziesz widział wylistowany jeden lub dwa zakresy pamięci. Zwróć uwagę na pierwszą liczbę pierwszego zakresu pamięci. Teraz przejdź do Config >Configure Ports, itp., i na zakładce Sprzęt kliknij Ustaw na porcie. Zobaczysz miejsce do wprowadzenia adresu portu. Jeżeli ten który widzisz występuje (jest domyślnym) różni się od tego co mówi Device Manager, zmień adres w zakładce Sprzęt tak by się zgadzały.
Do góry
08. Czy powinienem ustawić swój komputer do logowania na GMT(UTC) czy raczej na czas lokalny?
Nie. Program rozumie jak dokonać translacji. Jest to raczej automatyczna translacja do z DST, jeśli zdarzy się pomiędzy zawodami. Łatwiej właściwie powiedzieć twojemu komputerowi w jakiej strefie czasowej jesteś, włączając to czy użyć czy nie DST i dlatego właśnie ustaw komputer na prawidłowy czas lokalny. Oprogramowanie zrobi resztę. Taki zapis zachowa zmiany, gdy chcesz wysłać email lub inne rzeczy, które używają czasu lokalnego komputera.
Do góry
09. Mam przypadkowo zalogowane zawody przy użyciu niewłaściwych wyborów z dialogu Contest Setup. Co mogę zrobić?
Nie jest to łatwe ale możliwe do zrobienia. Przykład ten zakłada, że zalogowałeś CQWWSSB w w logu ogólnym "general DX"
 • Tak jak z każdą operacją, która może potencjalnie zagrozić bezpieczeństwu twojej bazy danych, utwórz kopię bazy. Nie pomiń tego kroku dla własnego bezpieczeństwa.
 • Wyeksportuj log do formatu ADIF.
 • Utwórz nowy prawidłowy log i wyeksportuj do formatu ADIF log z paroma wymyślonymi łącznościami.
  • Jeżeli prawidłowy log ma różne grupy kontrolne dla różnych kategorii stacji (np. w ARRL10, gdzie stacje W/VE/XE wysyłają oznaczenie stanu/prowincji a stacje DX wysyłają numer seryjny QSO) upewnij się, że dołączyłeś przykłady dla obu rodzajów łączności.
 • Zmień dla zawodów identyfikatory UD we wprowadzanym pliku ADIF tak by pasowały do typu zawodów, które chcesz zaimportować. Dla przykłady jeżeli oryginalny log używał logu ogólnego DX, rekord każdego QSO będzie zawierał pole DX. Jeżeli zamierzasz zaimportować go do logu CQWWSSB musisz mieć następującą zmianę CQ-WW-SSB .
 • Wyedytuj log ADIF twoich niewłaściwie umieszczonych zawodów tak aby miały takie same ustawienia jak tagi w wymyślonym logu, który wyeksportowałeś. Potrzebujesz aby pola w edytowanym logu używały takich samych tagów jak odpowiadające im pola w przykładowym logu. Edytor tekstowy jest najlepszym narzędziem do tego.
  • Typem pola z którym zazwyczaj masz masz problem jest pole APP_N1MM_EXCHANGE1. Pole to jest używane do różnych celów w różnych typów zawodów; w zależności od typów zawodów eksportujesz z i importujesz do, możesz potrzebować usunąć lub dodać to pole do edytowanego pliku ADIF.
  • Z każdym tagiem w pliku ADIF jest powiązana liczba. Liczba ta określa ilość znaków w polu. Jeżeli zmieniasz nazwę pola bez zmiany danych nie zmieniaj tej liczby. W innym razie, jeżeli zmieniasz aktualne dane upewnij się czy nowa liczba jest prawidłową ilością znaków dla nowych danych.
 • Wystartuj nowy log dla zawodów CQWWSSB w innej bazie N1MM+. Data startu w dialogu Contest Setup nie ma znaczenia, ale musisz zrobić to w innej bazie danych ponieważ takie same łączności (o tych samych znacznikach czasowych datestamp) dla dwu różnych zawodów nie mogą istnieć w tej samej bazie.
 • Zaimportuj zmodyfikowany plik ADIF do nowego logu zawodów. Użyj pozycji menu Tools > Rescore Current Contest aby zaktualizować wynik zawodów.

Do góry
10. Jak mogę zaimportować mój log zawodów do mojego ogólnego programu logującego.
Wyeksportuj log twoich zawodów do pliku ADIF. Porównaj format (tagi i długości) z tymi, które są oczekiwane w twoim ogólnym loggerze. Jeśli jest to potrzebne dla dopasowania popraw eksportowany plik używając edytora tekstowego.
Do góry
11. Jak mogę przetransferować pojedyncze zawody z jednej bazy danych do innej?
Aby skopiować pojedyncze zawody z jednej bazy danych do innej możesz zarówno użyć pozycji menu File > Copy This Contest to Another Database lub możesz:
 • Wyeksportować log (Export ADIF to file...).
 • Utworzyć pusty log dla tych zawodów (np. CQWWSSB) w docelowej bazie
 • Zaimportować plik ADIF (Import ADIF from file...).

Do góry
12. Używam adaptera USB-do-serial port COM od sterowania mojego radia ale wyświetlana częstotliwość i sterowanie jest błędne lub w ogóle zatrzymuje się.
Są cztery rzeczy do sprawdzenia:
 • Upewnij się czy twój komputer nie ma wyłączonych portów USB (np ustawienia BIOS). Musisz sprawdzić zarówno w Panelu Sterowania, pod Opcje zasilania i Menedżer Urządzeń (Device Manager) , Właściwości dla każdego koncentratora USB (głównego i rodzajowego) na ich zakładkach Zarządzanie energią.
 • Jeżeli adapter USB-do-serial port COM jest podłączony do konwertera poziomu, który jest przełączony na poziom wejścia TTL w radio i ten konwerter poziomu jest zasilany z linii portu szeregowego (DTR lub RTS), upewnij się, że ta lub te linie są ustawiona w Configurer na zawsze załączone (Always On)
 • Jeżeli używasz radio, które potrzebuje sterowania handshaking RTS/CTS na porcie szeregowym (np większości radia Kenwood ), upewnij się czy RTS na tym porcie nie jest ustawione na Always On lub na Handshake.
 • Jeżeli używasz adaptera z chipsetem Prolific, będą problemy ze sterownikami Prolific. Sugerujemy zaktualizowanie sterowników do najnowszej wersji (Dokładnie 3/12/2010 version 3.3.11.152). Jeżeli problemy pozostaną będziesz potrzebował zmienić adapter. Niektóre wersje chipsetów Prolific i/ lub niektóre wersje sterowników nie są kompatybilne z programami napisanymi w Visual Basic (takimi jak N1MM).

Do góry
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nowy użytkownik
(18.208.126.232)
Wszystkich nowych użytkowników, zapraszamy do rejestracji w panelu Logowanie. Więcej szczegółów jest TUTAJ. W przypadku problemów prosimy o kontakt na adres: infosp9kaj.com
Kontakt na paśmie
Częstotliwości lokalne:
Direct 2m - 145.300
Direct 70cm - 434.475

Przemienniki:
SR9J - FM 2m
- 145.787,5 *
* ton - 123 Hz

SR9CZ - DSTAR 70cm
- 439.175
Przydatne linki
Polski Związek Krótkofalowców - PZK

Śląski Oddział Terenowy PZK
- OT-06 PZK
- OT-06 PZK na Facebook

Górnośląski Oddział Terenowy PZK - OT-29 PZK

Częstochowska Grupa Radioamatorska - 36FM

Urząd Komunikacji Elektronicznej UKE
- Pozwolenie
- Wykaz


DX cluster - DX Summit

Portal QRZ - QRZ.com

I.A.R.U. - I.A.R.U.
Czas w Częstochowie
Local:

UTC / test:

4,060,637 unikalne wizyty